Ha-ra-bin. Pozývať či nepozývať ho do diskusných relácií?

13. februára 2019, Michal FEIK, Spoločnosť

Stal sa strašiakom týchto prezidentských volieb. Dokonca takým veľkým, že sa kvôli nemu dejú podivuhodné veci.

Začalo to nepochopiteľnou a nevysvetliteľnou hrou na Čierneho Petra, kto z dvojice Čaputová – Mistrík sa má vzdať v prospech toho druhého. Vo svetle rastúcej popularity Čaputovej absurdnosť tejto dohody-nedohody spochybňuje čoraz viac jej priaznivcov. Lebo Harabin?

Čo je však horšie, začínajú pribúdať hlasy nabádajúce k tomu, aby médiá Harabina nepozývali do diskusných relácií. Lebo zavádza, manipuluje, kričí, skáče do reči, chŕli síru… Súhlasím. Ale to, že sa nám nejaký kandidát nepáči, ešte neznamená, že budeme ohýbať férovú súťaž. Že sa budeme vyhýbať diskusii. Podivuhodne vyberať hostí do diskusií… To sa nám môže veľmi nepríjemne vypomstiť! Ani Kotlebovcov do relácií nepozývajú, a napriek tomu ich preferencie rastú. Takto sa demokracia nebuduje, že odstavíme toho, kto sa akurát mainstreamovým kandidátom (alebo niektorým médiám) nepáči. Len to potvrdzuje pozíciu Harabina ako mučeníka a bojovníka proti systému.

Ja viem, že čeliť Harabinovej smršti sa málokomu chce, ale podľa mňa niet inej cesty ako mu v diskusii trpezlivo pripomínať jeho zodpovednosť za pôsobenie vo funkcii ministra či sudcu a upozorňovať na jeho autoritatívne a mimoriadne alternatívne predstavy o prezidentskom úrade. Áno, je to náročná úloha pre moderátorov aj ostatných kandidátov. Zatiaľ jediný, kto veľmi slušne obstál v súboji s ním, bol Eduard Chmelár v TV Pravda. Dá sa to. Tak smelo do toho!

Chcem si pozrieť ozajstné debaty prezidentských kandidátov, nie všeobjímajúce posedenie pri čaji, kde sa rozdiel medzi kandidátmi úplne stráca. A medzitým Harabinova popularita rastie.