Zakázať alebo nezakázať Kotlebovu stranu?

10. apríla 2019, Michal FEIK, Spoločnosť

Písal sa rok 2000 a bol som jedným z vedúcich v tábore na Kremnických baniach. Mali sme na starosti asi 90 detí a tínedžerov od 6 do 18 rokov. Vtedajší starosta obce kúsok od nášho tábora povolil koncert neofašistických a neonacistických hudobných skupín.

Pár stoviek metrov od nášho tábora sa začali zhromažďovať extrémisti zo všetkých kútov Slovenska. Celú noc sme nezažmúrili ani jedno oko, a v žilách nám tuhla krv v obave, čo budeme robiť ak sa niektorí z tých šialencov rozhodnú navštíviť náš tábor. Polícia nás síce ubezpečovala, že majú všetko pod kontrolou, ale obavy viseli vo vzduchu. Stihli by prísť, ak by sa niečo zomlelo?

Letnou nocou sa z geografického stredu Európy šírili príšerné pazvuky formácií typu Biely odpor či Krátky proces. Našťastie k žiadnemu stretu nedošlo. Ráno ostali v okolí kostola Sv. Jána Krstiteľa haldy smetí, ktoré sme spoločne s deťmi a mládežníkmi vyzbierali a vyložili u starostu na obecnom úrade. Vyjadrili sme ostrý protest proti akcii, ktorú povolil v katastri svojej obce. On však na tom nevidel nič zlého, veď to bolo riadne ohlásené kultúrne (!) podujatie. Formálne predsa splnili všetky zákonné náležitosti.

Zúčastnil som sa množstva zhromaždení proti fašizmu, nacizmu či extrémizmu. Čelili sme rôznym formám atakom holohlavých prívržencov slovenského vojnového štátu v bombérach a kanadách. Potom som mal chvíľu pocit, že tieto skupiny stratili na sile. Žiaľ, len dočasne. V roku 2013 bol Marián Kotleba zvolený za banskobystrického župana, v roku 2016 sa jeho strana dostala dokonca do parlamentu.

Odvtedy sa vedie siahodlhá debata o tom, či by mala byť jeho strana zakázaná alebo nie. Nemali by sme sa nechať oklamať menčestrovými sakami namiesto gardistických uniforiem ani umierneným slovníkom namiesto nenávistných prejavov. Povedané slovami Mariána Kotlebu, Marián Kotleba je stále ten istý.

Dosť často počúvam argumenty o tom, že zákazom strany chceme potlačiť slobodu prejavu. Nesúhlasím. Sloboda prejavu a hanobenie ľudí na základe rasy, pôvodu, náboženstva, či inakosti, sú dve absolútne odlišné veci. Hnutia podporujúce a propagujúce potláčanie základných ľudských práv a slobôd by nemali mať v našej spoločnosti miesto.

Ľudová strana Naše Slovensko mala byť zakázaná už dávno.