Má byť autobusová doprava v rukách súkromníkov?

27. januára 2020, Michal FEIK, Doprava

Aktuálny spor banskobystrickej župy so spoločnosťou SAD Zvolen kladie na stôl legitímnu otázku, či má byť verejná autobusová doprava v rukách súkromníkov, alebo by sa mala vrátiť do rúk štátu, prípadne presunúť do vlastníctva samosprávnych krajov. Problémy v BBSK totiž nie sú jediné. Spomeňte si napríklad na nedávny hroziaci štrajk vodičov autobusov súkromnej spoločnosti Arriva Nitra kvôli nízkym mzdám šoférov.

Nepremávajúce autobusy v Banskobystrickom samosprávnom kraji v týchto dňoch v plnej nahote poukázali na to, aká dôležitá je verejná doprava. Kým donedávna sme mohli o takomto hrozivom scenári iba teoretizovať, zrazu sa začali obyvatelia župy od Žiar nad Hronom až po Rimavskú Sobotu oprávnene pýtať, ako sa dostanú do práce, do školy alebo k lekárovi.

Totiž, nie každý si môže dovoliť vlastniť auto, a nie každý môže, resp. dokáže auto šoférovať. A tým nemyslím len ľudí s nízkymi príjmami, ale aj deti či seniorov. Autobusmi cestujú aj ľudia, ktorí nechcú každý deň tráviť dlhé desiatky minút v dopravných kolónach a prispievať k prehusťovaniu individuálnej dopravy.

Obyvatelia Banskobystrickej župy sa stali rukojemníkmi sporu medzi politikmi a (polo)súkromnou spoločnosťou. SAD Zvolen prevádzkuje 500 autobusov. Nahradiť ich iným prevádzkovateľom, nie je také jednoduché. A už vonkoncom sa nedá z večera do rána.

O privatizácii sedemnástich podnikov Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) rozhodla vláda v roku 1999. Samotnú privatizáciu sprevádzalo množstvo pochybností. Možno aj tam treba hľadať odpoveď na otázku, či bola privatizácia verejnej autobusovej dopravy správny krok.

↗️ Ak sa vám tento príspevok páčil, zdieľajte ho, prosím.