Založ si blog

Mier

Nedávno som sa na trhovisku rozprával s dvomi pánmi. Jeden Slovák a druhý Ukrajinec. Slovák bol voči svojej domovine kritický, menoval veci, ktoré sa mu nepáčia. Sťažoval sa, frflal. Že ako sa v zahraničí žije lepšie. Oponoval som, že Slovensko je jedinečná krajina, pretože máme krásnu prírodu, pitnú vodu, úrodnú pôdu, mier.

Pri slovíčku “mier” sa ozval Ukrajinec.
„Áno, mier,“ povzdychol si. „Máte mier.”
To sa dnes o Ukrajine povedať nedá.

Patrím ku generácii, ktorá pozná vojnu len z rozprávania, z učebníc histórie. Nevieme si predstaviť, aké je to vidieť svojich blízkych zomierať vo vojnách, báť sa o slobodu. Ani len netušíme, čo prežíva žena márne vyčkávajúca svojho muža kedy sa vráti z frontu.

Presne pred týždňom sme oslavovali 15. výročie vstupu Slovenska do Európskej únie. Hodnotili sme, trošku chválili, hodne kritizovali. Málokto si však dnes uvedomuje, že Európska únia je predovšetkým mierový projekt, ktorý vzišiel z iniciatívy lídrov štátov spamätávajúcich sa po dvoch zničujúcich vojnách. Z túžby, aby sa už nič podobné nezopakovalo.

Za posledné roky som sa zúčastnil množstva stretnutí lídrov členských krajín Európskej únie. Neraz ma išiel šľak trafiť z toho, aké byrokratické, ťažkopádne a zdĺhavé sú diskusie, kým 28 krajín dospeje k nejakému záveru. Ale sú tam všetci. Spojenci aj bývalí rivali. Za jedným stolom sedia Nemci s Poliakmi. Francúzi s Talianmi. Slovinci i Chorváti. A vtedy si hovoríme, že sme ochotní tú byrokraciu strpieť. Sme tu, sedíme tu všetci za jedným okrúhlym stolom a sme nútení sa dohodnúť. Nebojujeme, rokujeme. Hľadáme riešenia. Aj keď je to neraz veľmi veľmi zložité.

Máme mier.

V poslednej dobe ani nemusíme chodiť ďaleko, aby sme sa presvedčili o tom, že nie všade je to samozrejmosť. Ukrajina, Juhoslávia, Severné Írsko, Katalánsko, Kosovo…

Od skončenia druhej svetovej vojny uplynulo dnes 74 rokov a my stále žijeme v mieri.

Vážme si to. A ďakujme našim predkom za to, že tento mier pre nás vybojovali.

Má byť autobusová doprava v rukách súkromníkov?

27.01.2020

Aktuálny spor banskobystrickej župy so spoločnosťou SAD Zvolen kladie na stôl legitímnu otázku, či má byť verejná autobusová doprava v rukách súkromníkov, alebo by sa mala vrátiť do rúk štátu, prípadne presunúť do vlastníctva samosprávnych krajov. Problémy v BBSK totiž nie sú jediné. Spomeňte si napríklad na nedávny hroziaci štrajk vodičov autobusov súkromnej [...]

Podiel slovenských potravín v obchodoch

13.06.2019

Slovensko sa dlhodobo borí s nízkym podielom domácich potravín na pultoch obchodov. Dobrou správou je, že pokles sa nám podarilo zastaviť a posledné dva roky už tento podiel mierne rastie. Žiaľ aj napriek tomu sme na čísle 38,6%. To je veľmi málo. Mať v obchodoch domáce potraviny, to nie je žiadna ideologická téma, ale úplne racionálna debata. V prvom rade je úplne [...]

Zakázať alebo nezakázať Kotlebovu stranu?

10.04.2019

Písal sa rok 2000 a bol som jedným z vedúcich v tábore na Kremnických baniach. Mali sme na starosti asi 90 detí a tínedžerov od 6 do 18 rokov. Vtedajší starosta obce kúsok od nášho tábora povolil koncert neofašistických a neonacistických hudobných skupín. Pár stoviek metrov od nášho tábora sa začali zhromažďovať extrémisti zo všetkých kútov Slovenska. Celú noc sme [...]

vodič, nehoda, banská bystrica

Vodič pri úteku pred políciou zrazil v Banskej Bystrici troch chodcov

27.01.2023 17:10

Vodič nerešpektoval výzvu polície na zastavenie.

Branislav Gröhling

Pokutovanie neospravedlnených hodín považuje Gröhling za nešťastné riešenie

27.01.2023 16:49

Takzvané „krúžkovné" hnutia OĽaNO zavádza pre mestá a obce povinnosť pokutovať rodičov za 15 neospravedlnených hodín dieťaťa v mesiaci.

Holokaust / Rozette Katsová /

Scholz poukázal na historickú zodpovednosť Nemecka za holokaust

27.01.2023 15:35

"Nezabudli sme na utrpenie šiestich miliónov zavraždených Židov a ani na utrpenie tých, ktorí prežili," uviedol nemecký kancelár v deň pamiatky obetí holokaustu.

počasie, teplo, sanitka, ambulancia, urgentný príjem, nemocnica

Vláda pomôže ambulantnému sektoru 283 miliónmi. Nové poplatky sa nezavedú

27.01.2023 15:20, aktualizované: 16:44

Zdroje sa rozdelia rovnomerne medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti a špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

Michal FEIK

Venujem sa témam zdravých potravín, ekologickej mestskej doprave, regionálnemu rozvoju a dianiu v spoločnosti. Rád cestujem a počúvam dobrú hudbu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 23613x
Priemerná čítanosť článkov: 2952x

Autor blogu

Kategórie