Založ si blog

Zakázať alebo nezakázať Kotlebovu stranu?

Písal sa rok 2000 a bol som jedným z vedúcich v tábore na Kremnických baniach. Mali sme na starosti asi 90 detí a tínedžerov od 6 do 18 rokov. Vtedajší starosta obce kúsok od nášho tábora povolil koncert neofašistických a neonacistických hudobných skupín.

Pár stoviek metrov od nášho tábora sa začali zhromažďovať extrémisti zo všetkých kútov Slovenska. Celú noc sme nezažmúrili ani jedno oko, a v žilách nám tuhla krv v obave, čo budeme robiť ak sa niektorí z tých šialencov rozhodnú navštíviť náš tábor. Polícia nás síce ubezpečovala, že majú všetko pod kontrolou, ale obavy viseli vo vzduchu. Stihli by prísť, ak by sa niečo zomlelo?

Letnou nocou sa z geografického stredu Európy šírili príšerné pazvuky formácií typu Biely odpor či Krátky proces. Našťastie k žiadnemu stretu nedošlo. Ráno ostali v okolí kostola Sv. Jána Krstiteľa haldy smetí, ktoré sme spoločne s deťmi a mládežníkmi vyzbierali a vyložili u starostu na obecnom úrade. Vyjadrili sme ostrý protest proti akcii, ktorú povolil v katastri svojej obce. On však na tom nevidel nič zlého, veď to bolo riadne ohlásené kultúrne (!) podujatie. Formálne predsa splnili všetky zákonné náležitosti.

Zúčastnil som sa množstva zhromaždení proti fašizmu, nacizmu či extrémizmu. Čelili sme rôznym formám atakom holohlavých prívržencov slovenského vojnového štátu v bombérach a kanadách. Potom som mal chvíľu pocit, že tieto skupiny stratili na sile. Žiaľ, len dočasne. V roku 2013 bol Marián Kotleba zvolený za banskobystrického župana, v roku 2016 sa jeho strana dostala dokonca do parlamentu.

Odvtedy sa vedie siahodlhá debata o tom, či by mala byť jeho strana zakázaná alebo nie. Nemali by sme sa nechať oklamať menčestrovými sakami namiesto gardistických uniforiem ani umierneným slovníkom namiesto nenávistných prejavov. Povedané slovami Mariána Kotlebu, Marián Kotleba je stále ten istý.

Dosť často počúvam argumenty o tom, že zákazom strany chceme potlačiť slobodu prejavu. Nesúhlasím. Sloboda prejavu a hanobenie ľudí na základe rasy, pôvodu, náboženstva, či inakosti, sú dve absolútne odlišné veci. Hnutia podporujúce a propagujúce potláčanie základných ľudských práv a slobôd by nemali mať v našej spoločnosti miesto.

Ľudová strana Naše Slovensko mala byť zakázaná už dávno.

Má byť autobusová doprava v rukách súkromníkov?

27.01.2020

Aktuálny spor banskobystrickej župy so spoločnosťou SAD Zvolen kladie na stôl legitímnu otázku, či má byť verejná autobusová doprava v rukách súkromníkov, alebo by sa mala vrátiť do rúk štátu, prípadne presunúť do vlastníctva samosprávnych krajov. Problémy v BBSK totiž nie sú jediné. Spomeňte si napríklad na nedávny hroziaci štrajk vodičov autobusov súkromnej [...]

Podiel slovenských potravín v obchodoch

13.06.2019

Slovensko sa dlhodobo borí s nízkym podielom domácich potravín na pultoch obchodov. Dobrou správou je, že pokles sa nám podarilo zastaviť a posledné dva roky už tento podiel mierne rastie. Žiaľ aj napriek tomu sme na čísle 38,6%. To je veľmi málo. Mať v obchodoch domáce potraviny, to nie je žiadna ideologická téma, ale úplne racionálna debata. V prvom rade je úplne [...]

Mier

08.05.2019

Nedávno som sa na trhovisku rozprával s dvomi pánmi. Jeden Slovák a druhý Ukrajinec. Slovák bol voči svojej domovine kritický, menoval veci, ktoré sa mu nepáčia. Sťažoval sa, frflal. Že ako sa v zahraničí žije lepšie. Oponoval som, že Slovensko je jedinečná krajina, pretože máme krásnu prírodu, pitnú vodu, úrodnú pôdu, mier. Pri slovíčku “mier” sa ozval [...]

vykoľajený vlak

Pri Rimavskej Sobote sa prevrátil vlak, zranili sa traja cestujúci

06.06.2023 21:44, aktualizované: 21:52

K vykoľajeniu vlaku došlo medzi obcami Rimavské Zalužany a Kociha. Železničná doprava bola v úseku prerušená.

Francúzsko protesty reforma dôchodková

Francúzi opäť protestujú proti dôchodkovej reforme, účasť na demonštráciách klesá

06.06.2023 21:09

Francúzsky prezident podpísal novú dôchodkovú legislatívu v apríli, pričom vláda použila kontroverzný no zákonný mechanizmus, aby sa vyhla hlasovaniu o zákone v parlamente.

ukrajina, cherson, priehrada, kachovka

Po zničení Kachovskej priehrady hrozí humanitárna i ekologická kríza

06.06.2023 20:00

Potenciálne nebezpečné dôsledky na životné prostredie, energetickú bezpečnosť a jadrovú bezpečnosť môžu presahovať hranice Ukrajiny, obávajú sa lídri Rady Európy.

Jens Stoltenberg

Šéf NATO exkluzívne pre Pravdu: Rusko vie, že jadrová vojna sa nedá vyhrať

06.06.2023 19:25

Rozhovor s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, ktorý vznikol na bratislavskom summite Bukureštskej deviatky.

Michal FEIK

Venujem sa témam zdravých potravín, ekologickej mestskej doprave, regionálnemu rozvoju a dianiu v spoločnosti. Rád cestujem a počúvam dobrú hudbu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 24291x
Priemerná čítanosť článkov: 3036x

Autor blogu

Kategórie